2633 comentarii

sabin burea

30 Martie 2017, 15:24 • Vezi toate opiniile lui sabin burea

TENIS: Simona care ne-a facut sa visam

Victorie grea in turul doi, in trei seturi, in fata haitiano-japonezei Naomi Osaka ( nr.49 WTA), o jucatoare cu excelente calitati fizice care o pot propulsa in viitor in elita. Succes de serviciu, numai bun pentru recapatarea increderii in fortele proprii, in turul trei in partida disputata contra estonienei Anett Kontaveit ( nr.112 WTA0, al doilea set castigat la zero. In optimi de finala cea mai frumoasa si mai importanta victorie de pana acum in 2017 in fata australiencei Samantha Stosur ( nr.19 WTA) dupa o revenire splendida de la set pierdut si 2-5 in setul secund, ba chiar minge de meci pentru Sam la 4-5. Reversul medaliei in sferturi de finala, inca o infrangere teribil de dureroasa in fata britanicei cu origini maghiare Johanna Konta ( nr.11 WTA), acum doi ani la Wuhan Simona ceda de la 5-1 in setul decisiv, de asta data a servit pentru meci in setul doi, a avut 5-3 in tie-break dar pana la urma cea care a triumfat a fost jucatoarea aflata intr-o forma excelenta care i-a permis sa obtina pana acum in 2017 20 de victorii din 24 meciuri disputate.
        Datorita calificarii in sferturi de finala Simona Halep a adunat la Miami mai multe puncte decat acumulase in primele patru turnee la care a participat in 2017, cele 215 puncte de aici o vor ajuta sa urce consistent in clasamentul anului , clasament in care se afla la inceputul competitiei pe un dureros ( daca tinem seama de statutul de numar 5 WTA) loc 75. La Miami am avut sansa de a o revedea in multe momente pe acea Simona care ne-a facut sa visam, acea Simona care si-a croit, cu foarte multa ambitie si cu multa munca, un drum glorios pana in elita feminina a tenisului mondial. Din pacate tot la acest turneu am avut parte si de un moment care explica multe, “time-out-ul” cu Darren Cahill intr-una dintre clipele  cheie ale disputei din sferturi. Atunci Simona a parut ca nu da doi bani pe ceea ce ii transmite antrenorul, ea fiind mai degraba preocupata sa ii reproseze acestuia ca “da din cap cand greseste” si sa il convinga ca joaca ridicol, fara vreo sansa, fapt care a dus, logic, la pierderea fara drept de apel a setului si implicit a meciului. Ne-am lamurit si cu aceasta ocazie ca, dincolo de cauzele obiective ale fragilitatii fizice si handicapului de statura, sunt si alte motive pentru care Simona Halep nu reuseste sa depaseasca un anumit nivel. Nu ne ramane decat sa speram ca ea nu va mai avea probleme fizice in continuare si ca va gasi forta mentala de a lua cele mai bune decizii in vederea apropiatului sezon de zgura, o perioada foarte complicata la capatul careia exista inclusiv posibilitatea s-o vedem pe campioana noastra parasind top 10 WTA…

Sunt 1 persoane carora le place.
Cristian Baltaru Cu Halep doar să visăm piutem,că ea nu cred că va câștiga vreeodată vreun turneu de Grand Slam,este prea inconstantă și labilă psihic.

2 Aprilie 2017, 13:38 • Imi place

sabin burea Nici eu nu mai cred, Cristi, dar speranta moare ultima...

2 Aprilie 2017, 22:41 • Imi place