2712 comentarii

sabin burea

20 August 2018, 21:42 • Vezi toate opiniile lui sabin burea

TENIS: A lipsit un punct...

Povestea Simonei Halep la Cincinatti Open 2018 a inceput precum aceea din saptamana precedenta de la Montreal cu un meci foarte solicitant, 4-6, 6-3,6-3 cu Ajla Tomljanovic, o australianca de origine ex-iugoslava nu foarte tehnica insa tare pe picioare, cu forta in lovituri, iarasi ploaie, iar doua zile, din fericire a doua zi doar cinci minute. Vineri Simona a fost nevoita sa joace doua partide, din fericire le-a castigat pe ambele, in optimi 7-5,6-4 cu Ashleigh Barty, australianca a pus mai multe probleme decat in semifinala de la Montreal insa nici de asta data n-a luat nici macar set, apoi 6-4,6-1 in sferturi cu ucraineanca Lesia Tsurenko, disputa rezolvata dupa un “on court coaching” in care cerebralul Darren Cahill si-a demonstrat din nou clasa. In semifinale Simona a dat peste bielorusa Aryna Sabalenka,20 de ani, o forta a naturii cu lovituri de baros, cea care le insirase pe traseu pe Konta, Karolina Pliskova, Garcia si Keys, marea noastra campioana a dovedit-o in doua seturi, 6-3,6-4, dupa un meci in care au primat puterea de lupta stil Nadal si inteligenta tactica de a exploata reverul mai fragil al adversarei.
La capatul unui traseu aproape perfect Simona Halep s-a calificat pentru a treizeci si treia finala WTA a carierei, a sasea in 2018 si, cum nici acest turneu n-a fost ocolit de mari surprize, jucatoare precum Kerber, Wozniacki, Kvitova si Serena Williams pierzandu-se pe traseu, adversara in ultimul act i-a fost periculoasa olandeza Kiki Bertens, numarul 17 WTA, cea care s-a remarcat in 2018 prin numarul mare de victorii la jucatoare de top 10. Din pacate, in ciuda unui prim set foarte bun si a unei reveniri spectaculoase in setul doi, Simona n-a mai avut suficiente resurse fizice pentru a castiga si aceasta finala, scor final 6-2,6-7,2-6, totul s-a decis practic la acea minge de meci pe care campioana noastra a avut-o la 6-5 in tie-break, atunci Kiki a stiut sa isi assume riscul, sa castige punctul si apoi sa profite de oboseala acuzata de Simona pentru a castiga setul decisiv si cel mai important titlu WTA de pana acum din cariera.
In ciuda acestei infrangeri Simona Halep ramane cu foarte multe lucruri bune din aceste doua saptamani cu turnee de categoria Premier 5, cu doua finale din care una castigata, cu noua victorii care au ajutat-o sa isi mareasca avansul in fruntea clasamentului WTA la peste 2000 de puncte fata de Caroline Wozniacki si in clasamentul anului la peste 1800 de puncte fata de Angelique Kerber, Simona incepand a 42-a saptamana ca numarul 1 mondial si depasindu-l déjà la acest capitol pe… Ilie Nastase. In mod normal dupa acest efort teribil ar trebui sa urmeze U.S Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, turneu la care, daca va fi in plenitudinea fortelor fizice si psihice si va avea un pic de sansa la tragerea la sorti, Simona are sanse mari sa aiba un nou traseu lung care sa le produca fanilor sai neconditionati noi bucurii.

Sunt 1 persoane carora le place.
Cristian Baltaru Da,a lipsit punctul de la tie-break,la scorul de 6-2,6-6,6-5 la tie-break,când Simona a avut minge de meci și a ratat,apoi a câștigat Bertens setul 2,iar în setul 3 Simona a căzut atât fizic,cât și psihic și s-a terminat totul.

21 August 2018, 15:31 • Imi place

sabin burea C-asa-i in tenis, mai castigi, mai pierzi...

21 August 2018, 19:56 • Imi place