1928 like-uri

1071 comentarii

12 Septembrie 2018, 14:01 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

Un meci mai bun în Liga Națiunilor:Serbia-România 2-2(1-0)

Luni seară a avut loc la Belgrad,pe stadionul,,Partizan'',în fața unei asistențe numeroase, meciul din cadrul etapei a doua a diviziei  C,grupa a patra din cadrul Ligii Națiunilor, meci care a opus echipele naționale ale Serbiei și României,meci care s-a terminat egal,scor 2-2(1-0),prin golurile marcate de Mitrovici(26',63')pentru Serbia,respectiv Stanciu(48'-11m.) și Țucudean (68')pentru România.Ce s-a-ntâmplat în acel meci?România a început meciul  mai bine decât Serbia și a ratat în minutul 8 de două ori,o dată prin Chipciu și o dată prin Țucudean,ocazia de a deschide scorul,sârbii ripostând prin lovitura de cap a lui Mitrovici,a cărui lovitură cu capul a fost deviată de portar în bara transversală,ulterior fiind degajată din careu de apărarea română.Golul avea să vină totuși pentru sârbi prin același Mitrovici care a reluat în cădere,dintre trei jucători români o minge primită de la un coechipier,iar scorul devenea 1-0,scor care avea să fie consemnat la pauza meciului.După pauză, România iese mai decisă de la cabine,iar la un atac al României,în minutul 48 Chipciu este trântit în careul sârbilor de Kolarov,penaltyul acordat fiind transformat de Stanciu,iar scorul devenea din nou egal,1-1. În minutul 63 Mitrovici îi aduce din nou pe sârbi în avantaj,după ce a marcat cu un șut-bombă din interiorul careului de 16 m. al românilor,iar scorul devenea 2-1.În minutul 68 Stanciu șutează la poarta sârbilor,iar mingea este respinsă în corner,corner executat de același Stanciu,care trimite o centrare foarte bună care ajunge la Țucudean ,iar acesta marchează cu un șut la colțul scurt,iar scorul devenea din nou egal,2-2,românii având șansa golului victoriei prin Mitriță,dar șutul său este respins de portarul Dmitrovici, iar scorul final a rămas 2-2.Iată cele două echipe care s-au confruntat lun iseara:

-

Serbia: 1.Dmitrovici-11.Kolarov,13.Veljkovici,5.Spajid,2.Rukavina-14.Lukici(21.Matici 71'), 6.Maksimovici-22.Ljaljici,(8.Prijovici 77')20.Milinkovici-Savici,(17.Kostici 64')10.Tadici- 9.Mitrovici;

-

România: 12,Tătărușanu-11.Bancu,22.Săpunaru,5.Bălașa,4.Manea-18.Marin,15.Anton, 7.Chipciu(Rotariu 90'+4)-21.Drăguș(20.Mitriță 61'),19.Țucudean(13.Keșeru 82'),23.Stanciu.

-

Într-un alt meci al diviziei C,grupa a patra,la Podgorica,pe stadionul ,,Pod Goricom'', Muntenegru-Lituania 2-0(2-0),prin golurile marcate de Savici  în minutul 34 din penalty și Jankovici în minutul 36,Muntenegru devenind astfel cel de-al doilea lider al grupei.

-

Clasamentul diviziei C,grupa a patra a Ligi iNațiunilor,după cea de-a doua etapă

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-

Știind premisele de la care se pleacă după cea de-a doua etapă a diviziei C,grupa a patra,ce șanse de calificare credeți că are echipa națională a României la Euro 2020 prin competiția ,,Liga Națiunilor''?

Sunt 1 persoane carora le place.
sabin burea E obligatoriu sa batem Lituania in deplasare si cam totul se va juca apoi cu sarbii acasa. E greu sa ajungem la Euro prin Liga Natiunilor mai ales ca doar prima clasata in fiecare divizie e cea care obtine calificarea. In momentul conteaza mai mult tineretul care e aproape de un turneu final european dupa 20 de ani...

12 Septembrie 2018, 15:38 • Imi place