2 abonați

1890 like-uri

1055 comentarii

11 Iunie 2018, 16:47 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

Simona Halep,câștigătoarea Roland Garrosului: numărul 1 mondial și câștigătoare de Grand Slam.

Simona Halep a câștigat,sîmbătă,09.06.2018,la Paris,pe terenul numit,,Philippe Chatrier'', nume dat de francezi acestui teren în cinstea unui mare jucător de tenis francez,finala turneului de la Rland Garros în fața sportivei americane Sloane Stephens,pe care a învin-o în finală cu 2-1 la seturi,scor 3-6,6-4,6-1,după ce anterior mai pierduse la Paris alte două finale,prima în 2014 în fața Mariei Șarpova,scor 4-6,7-6(5)4-6,a doua în 2017,în fața letonei Jelena Ostapenko,scor 6-4,4-6,3-6,dar și unei finale pierdute în 2018 la Australina Open,în fața polono-danezei Caroline Wozniacki,scor 6-7(2),6-3,4-6.Ce s-a întâmplat până în finală?

-

Simona Halep avea să treacă în turul 1(șasesezișipatruzecimi de finală)de jucătoare americană Alison Riske,2-0 la seturi,scor 2-6,6-1,6-1,după 1h.,37',cu ceva emoții,mai ales după ce a pierdut categoric primul set(2-6),apoi a trecut fără probleme,în turul doi (treizeci și douăzecimi de finală) de o altă jucătoare americană,Taylor Townsend,cu 2-0 la seturi, scor 6-3,6-1,după 1h.10',apoi a trecut în turul trei(șasesprezecimi de finală)de jucătoarea germană Andrea Pekovici tot cu 2-0 la seturi,scor 7-5,6-0,jucătoare germană acuzând în setul doi o accidentare la picior produsă în primul set,după 1h.30',apoi a trecut în turul patru(optimi de finală)de jucătoarea belgiană de tenis Elise Mertens tot cu 2-0 la seturi,scor 6-2,6-1,după 1h.00' de joc,apoi a trecut în turul cinci(sferturi de finală)cu oarecare dificultate, de o altă jucătoare germană,Angelique Kerber,cu 2-1 la seturi,scor 6-7,6-3,6-2,după ce a pierdut primul set,după 2h.16'de joc,apoi în turul șase(semifinale)a trecut de juc[toare spaniol[ Garbine Muguruza,cu 2-0 la seturi,scor 6-1,6-4,după 1h.32',pentru a ajunge în finală,unde a înt\lnit o altă  jucătoare americană,Sloane Steohnes,pe care a învvins-o cu 2-1 la seturi,scor 3-6,6-4,6-1,după 2h.03',dar cu destul de mare dificultate,după ce a pierdut pirmul set,scor(3-6)și a fost condusă în cel de-al doilea,scor 0-2,de aici mare noastră campioană revenindu-și din,,pumni'',cum se zice,dominând și ulterior câștigând parrida și trofeul,pentru prima dată în cariera sa,ea totalizând 11 ore și 8 minute de concurs la Roland Garros.Simona Halep a jucat la această ediție a Roland Garrosului 17 seturi,câștigând 14 și pierzând 3,jucând în tpotal 144 de game-uri,câștigând 96 și pierzând 48,adică fix  2/3 game-uri câștigate și 1/3 game-uri pierdute,numărul game-urilor dintr-un set fiind de 8,47,în medie (144:17).Cu această victorie de la Roland Garros,Simona Halep devine a șasea jucătoare care a câștigat Roland Garrosul atât la junioare,cât și la senioare,după Durr,Jausoveci, Mandlikova,Capriati și Henin.Cu această victorie,cea mai mare din cariera sa,Simona Halep și-a mai îndeplinit un vis,după ce a devenit numărul 1 mondial,a devenit și câștigăatoare de Grand Slam.A devenit numărul 1 mondial la Shenzen(China),la 07.10.2017,dar avea să piardă acest titlu la data de 27.01.2018 după ce a fost învinsă de polono-daneza Carolina Wozniacki în finala de la Australian Open cu scorul de 6-7(2),6-3,4-6,apoi a recucerit acest titlu la finele lunii februarie 2018,după ce Wozniacki a pierdut poziția de lider după ce n-a participat la un turneu important în luna martie,iar Simona Halep a păstrat acest titlu până în prezent,totalizând acum 32 de săptămâni în fruntea clasamentului mondial întocmit de W.T.A.Simona Halep a câștigat de-a lungul carierei sale,17 turnee W.T.A.(din care 1 de Grand Slam) și 6 turnee I.T.F.A câștigat în total 26082679 de $ din premii,suma fiind brută.

-

P.S.La realizarea acestui articol am folosit date din Gazeta Sporturilor(www.gsp.ro),cele referitoare la scor,timpul petrecut pe teren și banii câștigați din premii,ca dealtfel și poza care însoțește acest articol.

Sunt 1 persoane carora le place.
sabin burea Deja avem sportivul anului in Romania! Ar mai intra in discutie eventual Cristina Neagu daca Romania castiga Campionatul European de handbal iar ea e numarul 1 la turneul final ceea ce suna cam SF...

12 Iunie 2018, 22:13 • Imi place