1928 like-uri

1071 comentarii

14 Mai 2018, 22:39 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

S.C.M.Craiova a câștigat Cupa E.H.F.la handbal feminin,ediția 2017-2018

Scriu acest articol după splendida victorie din ziua de vineri,11.05.2018,victorie prin care fetelor de la S.C.M.Criova care adus în România un nou trofeu european pentru handbalul feminin românesc și primul pentru clubul oltean,pentyru că n-am vrut să scriu acest articol ,,la cald'',pentru a aprecia mai bine și la justa ei valoare această splendidă performanță a acestor fete.

-

Dar cum a început totul?

-

S.C.M.Craiova a trebuit să joace primle meciuri în turul 3 preliminar al Cupei E.H.F.cu o echipă maghiară,D.V.S.C.-T.V.P. Debrecen,handbalul maghiar la nivel de echipe de club fiind recunoscut drept unul foarte redutabil.Cu toate acestea,S.C.M.Craiova a învins la Craiova, în manșa tur pe D.V.S.C.-T.V.P.Debrecen cu 24-19,pentru a pierde apoi în deplasare cu 24-26 și cu scorul general de 48-45 s-a calificat în faza grupelor.

-

În faza grupelor,deși sorții n-au fost prea generoși cu echipa română, scoțându-le în cale echipe tari precum franțuzoaicele de la Brest Bretagne Handball,rusoaicele de la Kuban Krasnodar și danezele de la Randers H.K.echipa română a obținut următoarele rezultate: 22-25(d.)și 16-15(a.)cu Brest Bretagne Handball,echipă care avea în componența sa multe jucătoare campioane mondiale cu naționala Franței,23-17(a.)și 29-25(d.) cu danezele de la Randers H.K. și 26-28(d.) și 30-24(a.) cu rusoaicele de la Kuban Krasnodar,echipe care reprezentau școli de handbal care nu mai aveau nevoie de nicio prezentare,ocupând locul 2 în grupa A,după disputare tuturor meciurilor,clasament care arăta astfel:

-

1.Brest Bretagne Handball 6 4 0 2 139-117 8p.

2.SCM Craiova 6 4 0 2 146-134 8p.

3.Kuban Krasnodar 6 3 0 3 141-155 6p.
4.Randers H.K. 6 1 0 5 124-144 2p.

Total: 24 12 0 12   550-550 24p.

-

În sferturi, datorită faptului că a ocupat locul 2 în grupa A, a trebuit să joace cu puternica echipă rusă Lada Togliatîi,de care avea să fie învinsă acasă cu scorul de 25-23 și se părea că drumul european al fetelor de la S.C.M.Craiova se va opri în faza sferturilor de finală a acestei competiții.Dar antrenorul Bogdan Burcea,împreună cu aceste fete admirabile au fost de altă părere și au decis că pot întoarce rezultatul în meciul retur și să se califice în semifinale,ceea ce au și reușit,reușind să învingă în retur pe Lada cu 26-23 și să se califice în semifinalele competiției cu scorul general de 49-48.pe terenul unei echipe neinvinse acasă,nici în campionat și nici în cupele europene.

-

Sorții aveau să-i hărăzească echipei române o echipă aparent accesibilă,echipa turcă kastamonu Belediyesi G.S.K.,o echipă neinvinsă acasă atât în campionat cât și în cupele europene,care în sferturile de finală ale competiției eliminase o altă echipă românească, H.C.Zalău,cu scorul general de 55-53(28-29 în România și 27-24 în Turcia).Deși turcoaicele au condus și au intrat la pauza meciului cu un avantaj consistent,de patru goluri(15-11), româncele au avut o a doua repriză de vis și au învins în final cu 23-22,după ce la un monent dat aveau 23-20.La Craiova,în meciul retur,turcoaicele au arătat că n-au venit să se predea și deși româncele au condus la începutul primei reprize,turcoaicele au intrat la pauză cu un avantaj de un gol(9-10),iar către finalul meciului au ajuns chiar la un avantaj de două goluri(17-15),dar fantasticul public craiovean și-a împins echipa de la spate,echipă care a egalat  la 17,apoi turcoaicele au mai avut o răbufnire,conducând cu 18-17,iar la ultimul atac al meciului oltencele au agalat,18-18 și cu scorul general de 41-40 se calificau în finala competiției unde aveau să întâlnească puternica echipă norvegiană Vipers Kristiansand, echipă care eliminase în semifinalele competiției o echipă foarte puternică, echipa daneză Viborg H.K.,cu scorul general de 60-57(31-34 în Danemarca și 29-23 în Norvegia.)

-

Cum a fost finala?

-

Primul meci s-a disputat în Norvegia,la Kristiansand, iar norvegiencele l-au câștigat cu scorul de 26-22(12-10),asta și cu ajutorul neprecupețit al celor doi arbitrii ucraineni,la un arbitraj corect scorul trebuin să fie de la egal(maxim)la o înfrângere cu cel mult două goluri.

-

În meciul retur de la Craiova,în fața a peste 4000 de spectatori,norvegiencele,care declaraseră că au venit la Craiova să învingă,au primit în prima repriză o adevărată lecție de handbal din partea echipei gazdă.oltencele intrând la pauză cu un avantaj consistent,de 7 goluri(19-12),după ce au condus chiar și cu  8 goluri.În partea a doua,oltencele au început bine,au avut un avantaj chiar de 9 goluri,dar pe final norvegiencele s-au apropiat la 5 goluri, iar la ulltimul atac al meciului,care a aparținut acestora,portărița Yuliya Dumanska a apărat două șuturi ale unei jucătpoare norvegience și astfel S.C.M.Craiova a câștogat în premieră pentru handbalul românesc Cupa E.H.F.Iată lotul complet al echipei de hanbal feminin,care a adus iubitorilor de handbal din România o atât de mare bucurie: Dumanska,Stanciu,Lung jr.-portari,Țicu,Florianu,Klikovaci,Nikolici,Ardean-Elisei, Pricopi, Trifunovici,Popescu,Rădoi, Șelaru,Stoican,Tudor,Vizitiu și Colac,în total 17 jucătoare.