1928 like-uri

1071 comentarii

13 Octombrie 2018, 18:51 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

Prima victorie în Liga Națiunilor: Lituania-România 1-2(0-1)

Joi seară a avut loc la Vilnius,pe stadionul,,Vilniaus LFF'',în fața unei asistențe numeroase, meciul din cadrul etapei a treia a diviziei  C,grupa a patra din cadrul Ligii Națiunilor,meci care a opus echipele naționale ale Lituaniei și României,meci care s-a terminat cu victoria României,scor 2-1(1-0),prin golurile marcate de Chipciu(13') și Maxim(90'+4)pentru România, respectiv Zulpa (89')pentru Lituania.Ce s-a-ntâmplat în acel meci?România a început meciul  mai bine decât Lituania și a marcat în minutul 13 prin Chipciu,iar scorul devenea 1-0,scor care,în ciuda altor ocazii ratate de echipa română avea să rămână consemnat la pauza meciului.După pauză, România a dominat meciul în continuare,dar cei care aveau să marcheze vor fi lituanienii prin Zulpa,în minutul 89,iar scorul devenea din nou egal,1-1. În minutul 90'+4 Maxim pătrunde în careul lituanienilor și marchează,iar scorul devenea 1-2,scor care avea să fie consemnat la finele meciului,acest rezultat ducând echipa română pe locul 2 în grupa a patra a Diviziei C a Ligii Națiunilor la fotbal,în urma rezultatelor înregistrate în acea zi.

-

Lituania: 16.Sektus-4.Slavickas,2.Klimavicius,5.Jankauskas,7.Zulpa,23.Baravykas-22.Cernich(15.Petravicus 87'), 14.Slivka,18.Vorobjovas(17.Kuklys 63'),11.Novikovas-10.Sernas(19.Valskis 63');

-

România: 12.Tătărușanu-11.Bancu,22.Săpunaru,4.Tamaș,,6.Manea-18.Marin,15.Anton-20.Mitriță(10.Maxim 78'),23.Stanciu(9.Rotariu 87'),7.Chipciu-19.Țucudean(13.Keșeru 71').

-

Într-un alt meci al diviziei C,grupa a patra,la Podgorica,pe stadionul ,,Pod Goricom'', Muntenegru-Serbia 0-2(0-1),prin golurile marcate pentru sârbi de Mitrovici  în minutele18 din penalty și 81,Serbia redevenind astfel  liderul grupei.

-

Clasamentul diviziei C,grupa a patra a Ligi iNațiunilor,după cea de-a treia etapă

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-

Știind premisele de la care se pleacă după cea de-a treia etapă a diviziei C,grupa a patra,ce șanse de calificare credeți că are echipa națională a României la Euro 2020 prin competiția ,,Liga Națiunilor''?