1759 like-uri

991 comentarii

9 Octombrie 2017, 21:30 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

Preliminarii C.M.2018:Un egal de palmares: Danemarca-România 1-1(0-0)

În urmă cu o zi ,duminică,08.10.2017 a avut loc la Copenhaga,pe stadionul,,Telia Parken'',în fața a 36084 de spectatori,meciul din cadrul celei de-a zecea etape a grupei E a preliminariilor Campionatului Mondial Rusia 2018,meci care a opus echipele naționale ale Danemarcei și României.După un meci dominat în mare parte de echipa gazdă,dar în care românii au jucat un fotbal destul de bun,fiind destul de bine organizați per ansamblu,meciul s-a terminat cu un scor egal,1-1(0-0),prin golurile marcate de Eriksen(60'-11m.)pentru Danemarca,respectiv Deac(83') pentru România.Ce s-a întâmplat în acel meci?îDupă un început echilibrat,danezii au preluat inițiativa,ei dealtfel marcând și un gol în minutul 37,prin Bendtner,dar golul a fost anulat eronat la semnalizarea tușierului,astfel că la pauză scorul a fost egal,0-0.După pauză,danezii au marcat dintr-un penalty acordat ca urmare a faultului lui Cristi Ganea, care îl ține,iar arbitrul arată punctul cu var,Ganea văzând și cartonașul galben,iar scorul devenea 1-0.Ganea mai primește un cartonaș galben pentru un fault în minutul 63,iar România juca,din acel moment,cu un om în minus.Din acel moment Contra face schimbări,iar una dintre ele,cea a lui Băluță cu Țucudean,va fi foarte inspirată,fiindcă România va marca golul egalizator în minutul 88 prin Deac,care a înscris din interiorul careului după un luft al lui Țucudean,iar scorul final a fost 1-1.România,după acest egal de palmares obținut în cea de-a zecea etapă,a terminat grupa preliminară E pe locul 4 a preliminariilor C.M.Rusia 2018,dar acest egal ajută România pentru a fi cap de serie în Divizia C a Ligii Națiunilor,noua competiție care va fi organizată de către U.E.F.A.. Iată componența celor două echipe:

-

Danemarca: 1,K.Schmeichel-5.Durmisi,6.Christensen,4.Kjaer,14.Dalsgaard-8.Delaney, 7.Kvist-23.Sisto,10.Eriksen,20.Poulsen(19.Schone 83')-11.Bendtner(15.Dolberg 70');

-
România: 12.Tătăruşanu-2.Bălașa,6.Chiricheş,21.Grigore,3.Ganea-5.Hoban-17.Deac, 23.Stanciu,13.Băluță(19.Țucudean 83')-14.Budescu(15.Bancu 66'),9.Fl.Andone(Keșeru 70');
-
Iată și celelalte rezultate ale acestei etape:
-
1.) Kazahstan-Armenia 1-1(Turysbek 61'/Mkhitaryan 26').Un meci terminat la egalitate între codașele grupei preliminare E la Astana  pe stadionul,,Astana Arena''în fața a 12050 de spectatori,scor 1-1(0-1), prin golurile marcate de Turysbek(61')pentru Kazahstan,respectiv Mikhitaryan(26')pentru Armenia.
2.) Polonia-Muntenegru 4-2(Maczynski 6',Grsicki 16',Lewandowski 85',Stojkovici 87'-autogol/Mugosa 78',Tomasevici 83').Un meci dominat în cea mai mare parte de polonezi și câștigat până la urmă de ei,meciul disputându-se la Varșovia,pe stadionul ,,Național'''în fața a 57438 de spectatori,prin golurile marcate de
Maczynski(6'),Grsicki(16)',Lewandowski (85') și Stojkovici(87'-autogol)pentru Polonia,respectiv  Mugosa(78)'și Tomasevici(83) pentru Muntenegru,cu această victorie,Polonia consolidându-și locul 1 în grupa preliminară'E la finele acestor preliminarii.Iată cum arată clasamentul grupei preliminare E după cea de-a zecea etapă(ultima),grupă preliminară contând pentru turneul final al C.M.Rusia 2018:

-
1.) Polonia         10 8 1 1  28-14   25p.(+10)
2.) Danemarca 10 6 2 2  20-8     20p.(+5)
3.) Muntenegru 10 5 1 4  20-12  16p.(+1)
4.) România       10 3 4 3  12-10  13p.(-2)
5.) Armenia        10 2 1 7  10-26    7p.(-8)
6.) Kazahstan    10 0 3 7    6-26    3p.(-12)
                            60 24 12 24 96-96  84p.
-
Știind acum,după acest meci,cum a evoluat echipa națională a României,vă pun o întrebare:
-
1.) Credeți că va ruși noul selcționer al Naționalei României,Cosmin Contra,să califice România la Euro 2020?

Sunt 1 persoane carora le place.
sabin burea La Euro 2020 ar trebui sa avem sanse bune de calificare insa doar prezenta la turneul final nu mai poate fi considerata o performanta, era o mare chestie in 1984 cand ajungeau la Euro doar 8 echipe. Sa vedem intai daca se schimba conducerea Federatiei in primavara viitoare...

12 Octombrie 2017, 14:42 • Imi place