1744 like-uri

985 comentarii

3 Septembrie 2017, 15:52 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

O victorie chinuită: România-Armenia 1-0(0-0)

Vineri,01.09.2017 a avut loc la București,pe stadionul,,Arena Națională'',în fața a circa 17000 de spectatori,meciul din cadrul celei de-a șaptea etape a grupei E a preliminariilor Campionatului Mondial Rusia 2018,meci care a opus echipele naționale ale României și Armeniei.După un meci dominat haotic de echipa gazdă,aceasta s-a impus în final cu scorul de 1-0(0-0),prin golul marcat de Maxim(90'+1)pentru România,într-un meci în care România a dominat haotic,având două goluri anulate pentru ofsaid,unul în prima repriză marcat de Florin Andone în minutul 39 și cel de-al doilea în cea de-a doua repriză marcat de Maxim în minutul 81,echipa română ratând și un penalty în minutul 55,portarul armean ghicind colțul și parând șutul,astfel că golul marcat de Maxim în minutul 90+1 a fost un gol izbăvitor la capătul unui meci de-a dreptul chinuitor,șansele de calificare după cea de-a șaptea etapă,fiind destul de mici,mai ales datorită rezultatelor înregistrate în cellalte jocuri, România ocupând în continuare locul 4 în grupa E a preliminariilor C.M.Rusia 2018. Armenia a jucat din minutul 54 cu un om în minus,Voskanyan find eliminat de pe teren pentru cumul de cartonașe galbene,al doilea cartonaș galben și implicit roșu fiind luat ca urmare a unui henț făcut în careu,henț în urma căruia s-a acordat penaltyul ratat de B.Stancu în minutul 55. Iată componența celor două echipe:

-
România: 12.Tătăruşanu-2.Benzar,6.Chiricheş,3.Toşca,21.Cr. Ganea-8.Pintilii,23.N. Stanciu- 7.Chipciu(11.Ad.Popa I 68'),13.Băluţă(14.A.Ivan 74'),19.B. Stancu(10.Al.Maxim 81')-9.Fl. Andone;

-
Armenia: 16.Meliksetyan-19.Hambardzumyan,3.Haroyan,4.Voskanyan,15.Daghbashyan- 6.Malakyan(17. Artak Yedigaryan 46'),13.Hovhannisyan-18.Mkhitaryan,8.Pizzelli (22.S.Adamyan 74'),21.Manoyan(9.R.Koryan 58')-10.Barseghyan.

-

Iată și celelalte rezultate ale acestei etape:

-
1.) Kazahstan-Muntenegru 0-3(Vesovici 31',Beciraj 53',Simici 63').Un meci dominat de muntenegreni,care s-au impus în deplasare la Astana  pe stadionul,,Astana Arena''în fața a circa 15000 de spectatori,cu scorul de 3-0(1-0) în fața kazahilor,codașii grupei preliminare E, prin golurile marcate de Vesovici(31'),Beciraj(53') și Simici(63')pentru Muntenegru.
2.) Danemarca-Polonia 4-0(Delaney15',Cornelius 42',Joergensen 59',C.Eriksen 79').Un meci dominat clar de danezi,care au câștigat meciul disputat la Copenhaga,pe stadionul ,,Telia Parken'în fața a 34570 de spectatori,prin golurile marcate de Delaney(15),Cornelius (42'), Joergensen(59') și Eriksen(80')pentru Danemarca,în fața unei echipe a Poloniei care a făcut figurație.Iată cum arată clasamentul grupei preliminare E după cea de-a șaptea etapă,grupă preliminară contând pentru turneul final al C.M.Rusia 2018:
-
1.) Polonia           7 5 1 1  15-11  16p.(+7)
2.) Muntenegru  7 4 1 2  17-7   13p.(+4)
3.) Danemarca   7 4 1 2  14-6  13p.(+1)
4.) România        7 2 3 2   8-7      9p.(-3)
5.) Armenia         7 2 0 5  7-15    6p.(-3)
6.) Kazahstan     7 0 2 5  4-19    2p.(-10)
                            42  17 8 17 65-65  59p.
-
Știind acum,după acest meci,cum a evoluat echipa națională a României,vă pun o întrebare:
-
1.) Credeți că România are șanse să se califice la turneul final din Rusia 2018,fie și din postura de participantă la un baraj al locurilor 2 din grupele preliminare?