1940 like-uri

1074 comentarii

23 Noiembrie 2018, 15:15 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

O ultimă victorie în Liga Națiunilor: Muntenegru-România 0-1(0-1)

Marți seara a avut loc la Podgorica,pe stadionul,,Podgorica City',în fața unei asistențe destul de mari,,meciul din cadrul etapei a șasea(ultima) a diviziei  C,grupa a patra din cadrul Ligii Națiunilor,meci care a opus echipele naționale ale Muntenegrului și României,meci care s-a terminat cu victoria echipei oaspete,scor 1-0(1-0),prin golul marcat de Țucudean (44').Ce s-a-ntâmplat în acel meci?România a început meciul  decisă și după ce a ratat ocazii bune de a marca prin Țucudean(3'),care a reluat de puțin pe lângă poarta gazdelor și Chipciu(20')care a șutat spre poarta gazdelor iar portarul lor a respins în corner,a  marcat în minutul 44 prin Țucudean,care a primit o p să foarte bună,a șutat slab,portarul gazdelor a încercat să prindă mingea care-i sărise de pe gazonul ud,s-a strecurat printre brațele sale și a intrat în poartă,iar scorul  devenea 1-0,scor care avea să fie stabilit la pauză.În repriza a doua Muntenegru a ieșit mai decisă de la cabine,în fața unei echipe a României decisă să apere scorul de 1-0 din prima repriză,iar în minutul 72 a beneficiat de un penalty acordat de arbitrul meciului ca urmare a unui fault făcut în careu de Săpunaru,penalty pe care Tătărușanu îl va apăra,iar în minutul 87 muntenegrenilor li s-a anulat un gol marcat de Jovovici,pentru ofsaid,iar scorul final avea să rămână 1-0,scor care avea să fie consemnat la finele meciului,echipa română,cu această victorie,ocupând pe locul 2 la finele meciurilor din grupa a patra a Diviziei C a Ligii Națiunilor la fotbal,în urma rezultatelor înregistrate în acea zi.Iată cele două echipe care au intrat pe teren:

-

Muntenegru: 1.Petkovici-7.Vesovici,22.Simici,5.Kopitovici,,23.Marusici(21.Klimenta 87')- 20.Ivanici,18. Kosovici-16.Jovovici,9.Mugosa,10.Jankovici(8.Dordevici 81')-11.Beqiraj (3.Boljevici 64');

-
România: 12.Tătărușanu-3.Toșca,4.Moți,22.Săpunaru,6.Manea-
23.Stanciu,15.Anton-10.Maxim,13.Keșeru(5.IBăluță 88'),7.Chipciu(17.Deac 82')-19.Țucudean(9.G.Pușcaș 74').

-
Într-un alt meci al diviziei C,grupa a patra,la Belgrad,pe stadionul ,,Partizan'',Serbia-Lituania 4-1(0-0),prin golurile marcate de Zulpai(51'-autogol),Mitrovici(58') și Prijovici(71',74') pentru Serbia,respectiv Petravicius(64')pentru Lituania,după aceste rezultate Serbia câștigând grupa a patra a Diviziei C a Ligii Națiunilor și promovând în Liga B a Ligii Națiunilor.
-
Clasamentul diviziei C,grupa a patra a Ligii iNațiunilor,după cea de-a șasea(ultima) etapă
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-
Știind faptul că după cea de-a șasea etapă a diviziei C,grupa a patra,România a terminat grupa pe locul 2,ce șanse de calificare credeți că are echipa națională a României la Euro 2020 prin competiția ,,Liga Națiunilor''?