2 abonați

1845 like-uri

1022 comentarii

23 Mai 2018, 22:11 • Vezi toate opiniile lui Cristian Baltaru

A.H.C.Potaissa Turda a câștigat Challenge Cup la handbal masculin,ediția 2017-2018

A.H.C.Potaissa Turda a câștigat Challenge Cup la handbal masculin,ediția 2017-2018,după ce a învins în finală echipa greacă A.E.K.Atena cu scorul general de 59-49,după 33-22 acasă,la Turda,iar apoi,la Atena,au pierdut în fața celor de la A.E.K.cu scorul de 27-26.Ce s-a întâmplat însă până la acea finală?

-

A.H.C.Potaissa Turda a debutat în runda a treia(șasesprezecimi de finală) a Challenge Cup la handbal masculin,fază în care a întâlnit echipa kosovară K.H.Trepca,echipă pe care a învins-o categoric,cu scorul general de 75-49,după 35-19 în deplasare și 40-30 ,,acasă'',ambele jocuri disputându-se în Kosovo,la Mitrovica,cu aceste două victorii echipa A.H.C.Potaissa Turda calificându-se în faza următoare,cea a optimilor de finală a competiției.

-

În optimile de finală ale competiției,A.H.C.Potaissa Turda a întâlnit echipa belgiană H.C.Vise BM,pe care a eliminat-o cu scorul general de 68-53,după 44-24 la Turda și 24-29 la Vise,cu o victorie și o înfrângere calificându-se în faza următoare,cea a sferturilor de finală a competiției.

-

În sferturile de finală ale competiției,echipa A.H.C.Potaissa Turda a eliminat un adversar destul de puternic față de echipele pe care le-a întâlnit până atunci,fiind vorba despre echipa norvegiană Fyllingen Bergen,pe care a eliminat-o cu scorul general de 59-56,după 29-24 la Turda și 30-32 la Bergen-Fillingsdalen,cu o victorie și o înfrângere,calificându-se în faza următoare,cea a semifinalelor competiției.

-

În faza semifinalelor competiției,echipa A.H.C.Potaisssa Turda a eliminat o altă echipă foarte puternică,echipa islandeză I.B.V.Vestamannaeyjar,echipă pe care a eliminat-o cu scorul general de 56-55,după 28-31 la Vestmannaeyjar și 28-24 la Turda,după un meci dramatic,cu multe răsturnări de scor,oaspeții chiar conducând la un moment dat în acel meci,cu o victorie și o înfrângere,echipa calificându-se în finala competiției.

-

Total meciuri jucate Potaissa Turda: 10 6 0 4 317-262

În finală,echipa A.H.C.Potaissa Turda a întâlnit echipa greacă A.E.K.Atena,pe care a învins-o cu scorul general de 59-49,după 33-22 acasă,la Turda,iar apoi,la Atena,au pierdut în fața celor de la A.E.K.cu scorul de 27-26,după ce l-a Atena românii au condus la pauză cu 18-11,iar în a doua repriză au condus și du 20-14,dar apoi au jucat în dorul lelii și au pierdut meciul,gazdele obținând o victorie de palmares.

-

Este primul trofeu european la sporturile de echipă pentru o echipă din județul Cluj,mai ales dacă ținem cont de faptul că A.H.C.Potaissa Turda a mai jucat o finală de Challenge Cup anul trecut,pierdută cu scorul general de 67-52 în fața puternicei echipe portugheze Sporting Lisabona,după 28-37 la Lisabona și 24-30 la Turda.

-

Cu această victorie,A.H.C.Potaissa Turda devine a patra echipă românească care a câștigat Challenge Cup la handbal masculin,după Steaua București (2006),U.C.M.Reșița (2007,2008 și 2009) și H.C.Odorhei (2015).